Izvor:
25.02.2017 u 23:21
0

IMATE ČESTE VRTOGLAVICE? Vaše telo vam možda šalje znak da hitno posetite doktora!

Iako su najčešće bezazlene i brzo prođu, postoje i vrtoglavice koje zahtevaju hitan odlazak kod neurologa i neurohirurga. Zato ih nemojte olako shvatati. Vrtoglavica je jedan od najčešćih simptoma zbog koga se pacijenti javljaju lekaru. Može se pojaviti u bilo kojoj starosnoj dobi, ali je učestalija sa starenjem.

– Ako se javi vrtoglavica bez neuroloških ispada, uzrok joj je najčešće poremećaj čula za ravnotežu, koje se nalazi u unutrašnjem uvu. Ovu vrtoglavicu često prate i mučnina, povraćanje, nagluvost i zujanje u ušima – objašnjava prim. dr Snežana Babac, specijalista ORL, subspecijalista audiologije i šef Odseka za audiovestibulologiju ORL Klinike u KBC „Zvezdara“.
Uzroci vrtoglavice mogu biti i neurološki poremećaji poput migrene, moždanog udara, multiple skleroze, tumora…
Simptomi poremećaja ravnoteže mogu se javiti i kod aritmija, srčane slabosti, deficita vitamina B12, povreda glave, dijabetesa, hipoglikemije, polineuropatije, ortostatske hipotenzije, anemije, bolesti štitne žlezde, starenja, oboljenja oka, zloupotrebe lekova, alkohola… – ističe dr Babac.

Može da se zavrti i nakon povrede glave
Perilimfna fistula nastaje kao posledica povrede glave ili pri nagloj promeni pritiska kao kod ronjenja ili kod hronične upale uva, a manifestuje se vrtoglavicom pri kašljanju, jakom duvanju nosa, kijanju. Mogu se javiti punoća, pritisak i nagluvost u obolelom uvu. Perilimfna fistula može spontano zarasti, a ako do toga ne dođe, primenjuje se hirurško lečenje.

Najvažnije je da pacijent detaljno opiše stanje
Prvi korak u ispitivanju vrtoglavice jeste temeljan razgovor s pacijentom, jer se već na osnovu njega može zaključiti o mogućim uzrocima.
– Najvažnije je opisati kako vrtoglavica izgleda, koliko dugo traje, kada se javlja, koji su udruženi simptomi, da li je pacijent imao prethodno povredu glave, da li je primao određene antibiotike koji mogu oštetiti ravnotežu, koja hronična oboljenja ima i koje lekove uzima.
Nakon detaljne anamneze pacijent se upućuje na dalji pregled kod ORL specijaliste, audiologa i neurologa. Ponekad su potrebna dodatna ispitivanja, CT, NMR endokranijuma, kolor dopler krvnih sudova vrata, pregled kardiologa, oftalmologa, psihijatra i utvrđivanje nivoa B12 vitamina u serumu.

Bezazleno prolazno stanje ili poremećaj unutrašnjeg uha

Od pravih rotacionih vrtoglavica, najčešća je tzv. BPPV ili bezazlena prolazna položajna vrtoglavica. Nastaje usled otkidanja kalcijum-karbonatskih kristala iz anatomskog ležišta u unutrašnjem uvu i njihovog kretanja pri promeni položaja glave, što dovodi do vrtoglavice. Najčešće se javlja ujutru, pri pokušaju da pacijent ustane iz kreveta. Vrtoglavica obično traje do pola minuta, ali se ponavlja, pri leganju u krevet, zabacivanju glave unazad, ili pri savijanju glave unapred, pri okretanju u krevetu. Na vreme prepoznata, ova vrtoglavica se uspešno leči repozicionim manevrima.
– Neuronitis ili upala vestibularnog živca najčešće je posledica virusne infekcije, nastaje naglo usled oštećenja na nivou receptora u unutrašnjem uhu i/ili vestibularnom nervu. Prate ga vrtoglavica, mučnina i povraćanje, bledilo i preznojavanje. Izražene tegobe traju nekoliko dana, pa se postepeno smiruju. Iako se neuronitis manifestuje burnim simptomima, nije opasan – objašnjava naša sagovornica.

Neke traju dugo, a neke mute vid

Mernierovu bolest ili poremećaj untrašnjeg uha nepoznatog uzroka prate vrtoglavice koje traju duže od dvadeset minuta, pa čak i više sati. Uz to pacijent ima fluktuirajući gubitak sluha, zujanje i osećaj punoće u obolelom uhu. Najčešće je bolest jednostrana. Kod jedne trećine pacijenata oboljenje se razvije i na drugom uhu. Čujnost progresivno slabi, trajnog oporavka sluha ovde nema, a zujanje je uglavnom stalno prisutno.
– Kod takozvane obostrane vestibulopatije ili obostranog oštećenja čula za ravnotežu glavni simptom je nestabilnost, a ne vrtoglavica. Karakteristično je da pacijenti ne mogu da pročitaju natpise na izlozima u toku hodanja jer se javlja poigravanje slike sa svakim korakom – pojašnjava dr Babac.

Pacijenti ponekad psihičke probleme i napade panike pogrešno prepoznaju kao vrtoglavice i zato je važna precizna dijagnostika.
Takođe, u mraku i na neravnoj podlozi kretanje je neizvodljivo i javlja se dezorijentacija u prostoru. Najčešći uzrok ovog oboljenja je primena ototoksičnih lekova (gentamicin, amikacin…). Ostali razlozi mogu biti starenje, povreda glave, autoimune bolesti.
– Najvažnije je na vreme prepoznati centralne uzroke vrtoglavice, jer neki zahtevaju urgentno lečenje kod neurologa i neurohirurga – kaže naša sagovornica.

Izvor: zena.blic.rs
Foto: Twitter/ZdravljeBa

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter