PRELETAČICE I PRELETAČI! OVE odbornice su promenile 4 do 5 LISTA! (FOTO)

 

Čak 657 odbornika i odbornica je od 2016. do 2019. promenilo stranku u 107 gradova i opština, i to su najčešće bili preleti u vladajuću koaliciju.

To je pokazalo istraživanje Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) "Ko je na vlasti", a s obzirom na to da je u Srbiji ukupno 6.566 odbornika, matematika pokazuje da ih je čak 10 odsto u poslednje tri godine preletelo iz jedne u drugu stranku.

Najviše preletanja bilo je u Srpsku naprednu stranku i SPS, prema istom istraživanju, i to u Beogradu, Zaječaru, Kragujevcu, Preševu i Negotinu. Podaci pokazuju i da je, recimo, top pet preletača u proseku imalo čak četiri preletanja.

Koordinatorka istraživačkog tima Crte Tamara Branković ukazuje da je procenat od 10 odsto alarmantan, jer su time praktično oteli glasove date njihovim partijama i listama i preneli ih drugoj stranci.

- Najviše je, naravno, bilo preletanja iz opozicije prema vlasti, u više od 50 odsto bilo je u Srpsku naprednu stranku. To ne čudi, jer SNS nije deo vlasti u svega 13 opština u Srbiji. Istraživanja pokazuju i da je priroda preletanja oportunitetna, da su odbornici vođeni željom za pozicijom moći, a da vrlo retko to rade zbog neslaganja sa politikom stranke u kojoj su. Najvažniji deo svega toga je da najviše štete imaju građani, pošto svako preletanje menja njihovu izbornu volju. Imamo situaciju da je neko za koga ste glasali oteo mandat i predao ga drugoj stranci, bez da vas je iko išta pitao, bez novih izbora... To, na kraju, dovodi do toga da građani ne znaju ko ih predstavlja - kaže Branković.

Preletanja nisu novina, a zakon omogućava onima koji traže sivu zonu da je i nađu, pozivajući se na ocenu Ustavnog suda Srbije iz 2010. godine prema kojoj "institut blanko ostavki nije u skladu sa Ustavom Srbije". Međutim, i tadašnja predsednica Ustavnog suda Bosa Nenadić rekla je da slobodan mandat "ne znači da je poslanik, odbornik slobodan da raspolaže javnom funkcijom tako što će je preneti na partiju, koaliciju ili nekog trećeg, već da je nezavisan i slobodan u njenom vršenju u opštem interesu". Na to ukazuje i izvršni direktor Cesida Bojan Klačar, koji podvlači da je problem u pogrešnom tumačenju, i naglašava da ne daje slobodu da se mandatom politički trguje.

- I izborni zakon je takav da promoviše donošenje odluka u zatvorenom krugu ljudi i demotiviše pojedince da se aktivnije bave motivisanjem birača u svojim sredinama, jer se glasa za liste. Drugo, činjenica je i da imamo politiku kao delatnost koja je premrežila sve pore i postala je u svim segmentima jako važna. Niko nije spreman da se na duži period odrekne uticaja koji dobija boravkom u vladajućoj stranci, a samim tim i nekoj instituciji. Takođe, prisutan je disbalans u političkom životu, rejting vladajuće stranke je vrlo visok, a opozicione mali i demotivišući za sve koji bi želeli da se bave politikom. Većina se prikloni vlasti, jer nisu navikli da budu u opoziciji. Stranke funkcionišu samo kad su na vlasti, za njih je odlazak u opoziciju neka vrste političke "smrtne presude" - naglašava Klačar. 

Sprema se izmena Poslovnika Skupštine?

I slika klubova u Skupštini Srbije se izmenila, ali prelazak poslanika iz jednog u drugi uskoro bi mogao da bude zabranjen izmenama Poslovnika Skupštine, nedavno je najavljeno. U opciji je rešenje da će poslanik moći da napusti poslanički klub u koji je ušao posle izbora, ali ako odluči da ga napusti, neće moći da uđe u drugi, već će dobiti status samostalnog poslanika.

 

Top četiri preletača

PROMENILA 5 STRANAKA

Nada Kostić, Beograd

* Od 12. maja 2016. do 15. maja 2016. odbornik u ime opozicionog pokreta "Dosta je bilo"

*Od 15. maja 2016. do 15. novembra 2016. nezavisni odbornik, učestvovala u vlasti

*Od 15. novembra 2016. do 18. aprila 2018. odbornik vladajuće grupe građana "Čuvari Starog grada"

*Od 17. aprila 2018. do 22. aprila 2018. odbornik u ime POKS-a

*Od 22. april 2018. je bila odbornica vladajuće DS u beogradskoj opštini Stari grad

PROMENILA 4 STRANKE

Jelena Đorđević, Niš

FOTO: Jelena Đorđević/Facebook

*Od 11. maja 2016. do 14. jula 2016. odbornik opozicionih Dveri u Nišu

*Od 14. jula 2016. do 12. aprila 2018. odbornik vladajuće Jedinstvene Srbije u Nišu

*Od 12. aprila 2018. do 13. novembra 2018. nezavisni odbornik u Nišu, nije u vlasti

*Od 13. novembra 2018. odbornik "Zavetnika", nije u vlasti

PROMENILA 4 STRANKE

Dubravka Šarac Minić, Pančevo

FOTO: Facebook/Razotkrivanje

*Od 16. maja 2016. do 17. novembra 2017. odbornik opozione DS

*Od 17. novembra 2017. do 26. juna 2018. nezavisni odbornik, nije bila u vlasti

*Od 26. juna 2018. do 28. novembra 2018. odbornik opozicione Narodne stranke

*Od 28. novembra 2018. odbornik vladajuće SNS

PROMENIO 4 STRANKE

Marko Jančić, Šabac

 

*Od 5. maja 2016. do 8. oktobra 2016. odbornik vladajuće DS

*Od 8. oktobra 2016. do 11. novembra 2016. nezavisni odbornik, nije na vlasti

*Od 11. novembra 2016. do 3. jula 2017. odbornik SPS, nije u vlasti

*Od 3. jul 2017. odbornik u SNS, nije u vlasti

 

PROMENILA 4 STRANKE

Tamara Bastaja, Šabac

 

 

 

Happytv.rs
 

 

Pratite nas na društvenim mrežama

Preporučene vesti



Podeli novost

HappyTV

                   Nedelja 

04:30  Rano jutro
06:45  Dobro jutro Srbijo
09:00  Bolja zemlja
11:00  Prelo u našem sokaku
11:55  Vesti
12:00  Prelo u našem sokaku
12:55  Vesti
13:00  Prelo u našem sokaku
14:00  Vesti
14:05  Parovi - Nedeljni ručak
16:00  FILM
17:30  Telemaster
18:10  Glamur specijal
19:00  Upoznajte Parove
21:00  Parovi - Izbacivanje
02:30  Parovi - Noćobdije
04:30  Rano jutro